جهل، دنیاپرستی و مقام خواهی سپاه مسلمان کوفه را رودرروی حضرت سیدالشهداء و اهل بیت پیامبر اکرم قرار داد

فقیه برجسته حوزه علمیه قم صبح دوشنبه در سخنرانی مجلس سوگواری و آیین مقتل‌خوانی صبح روز عاشورا گفتند: بسیاری از سران سپاه کوفه از جمله عمرسعد، مسلمان‌هایی بودند که جهل، دنیاپرستی و مقام‌خواهی آنان را رودروی حضرت سیدالشهداء و اهل بیت پیامبر اکرم قرار داد.

حضرت آیت الله یثربی با بیان این مطلب افزودند: در باور این عده دین یعنی همان چیزی که حاکم و سلطان و خلیفه می گوید، یعنی فردی که مالک الرقاب جامعه مسلمانان است و از دین ابزاری برای بهره‌کشی و تسلط بر مردم ساخته است.

ایشان با اشاره به این که حضرت اباعبدالله الحسین در چنین شرایطی از بیعت با دستگاه یزید سرباز زدند، یادآور شدند: در نظر سپاه کوفه، حق و دین یعنی قدرت و سلطه حاکم، چنانچه حضرت سیدالشهدا وقتی در کربلا و قبل از شهادت، سپاه کوفه را به حقیقت دعوت می‎کنند و از آنان می‌خواهد حق و حقیقت را لگدکوب نکنند، پاسخ آنها این است که حق یعنی آنچه که یزید به عنوان خلیفه مسلمین می‌گوید.

معظم له با تاکید بر این که انسان فاقد عقلانیت، دچار جهالت است یادآور شدند: امام صادق علیه السلام در زیارت اربعین درباره حضرت سیدالشهداء می گویند: خون خود بذل کردی تا مردم را از جهالت، گمراهی و سرگردانی نجات دهی.

فقیه برجسته حوزه علمیه قم در ادامه با اشاره به گروهی دیگر از منفعت طلبانِ مسلمان اما بدون ایمان از دیدگاه قرآن گفتند: طیفی از این افراد در صدر اسلام، مسلمان شدند اما رسول اکرم بر اساس فطرت خود و علم نبوت میدانست آنان ایمان قلبی به اسلام نداشتند و مسلمانی‌شان برای بهره‌مندی از منافع و امتیازات مختلف است، لذا این قشر به محض حرکت سیدالشهداء علیه یزید و قیام عاشورا و مقابله با مقام عصمت و امامت خوشحال شدند زیرا این نبرد را سرشکسته‌شدن چنین جایگاه‌هایی می‌دانستند.

ایشان با بیان این که گروه دیگری از فریب خوردگان دوران حکومت یزید واقعا و عمیقا مسلمان و باایمان بودند افزودند: این عده نظیر زبیر که با شمشیرش در راه اسلام بسیار جنگید، اما بعدها با طلحه، سهم‌خواه و در زمره مخالفین امیرالمومنین درآمدند با مقام‌خواهی و دنیاپرستی و تمایل به مادیات و رفاه، مصداق خروج از نور و رستگاری به سمت ظلمات شدند که مصادیق‌اش امروزه در بین بسیاری از ما قابل مشاهده است.

حضرت آیت الله یثربی با اشاره به این که دین باید از منبع وحی به مردم منتقل و از سرچشمه اصلی‌اش گرفته شود گفتند: برداشت های ناصواب و قشری از دین بر پایه جهل و نادانی و استناد به قرآن بدون تمسک به اهل بیت و عترت علیهم‌السلام، امروز خطری است که مکتب و مذهب را تهدید می‌کند و نمونه‌های آن را در منظومه فکری و رفتاریِ خشونت بار داعش و طالبان می‌بینیم.

معظم له ادامه دادند: اگر در دام فریب افتادیم و میان باورها و اعتقادات ما با مکتب سیدالشهداء علیه‌السلام جدایی و انفکاک ایجاد شد نتیجه اش چیزی جز طالبان و وهابیت و داعش و خوارج نخواهد بود که فردی چون ابن ملجم که در زمان خلیفه دوم برای تعلیم مسلمانان رهسپار مصر شده بود، از روی جهالت و نادانی جنایتی همچون ضربت زدن بر فرق مولا امیرالمومنین علیه‌السلام را مرتکب و خسرالدنیا و الآخره شد.

ایشان با تذکر در مورد نسل سوم و چهارم که مراقب باشیم آنان عملکرد افراد و کسانی را به پای دین نگذارند یادآور شدند: مردم و باورمندان به حقیقتِ دین بدانند یکی از خطرات امروز، آن است که برخی سوءرفتارها در قشر نوجوان آنها را به دین بدبین و دین گریز می‌کند لذا باید به آنها گوشزد کرد که عملکردهای سوء برخی افرادِ مسئول که خود را به دین منتسب می‌کنند، هیچ نسبت و ربطی به دین و روحانیت اصیل ندارد.

حضرت آیت الله یثربی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر حفظ اصالتِ جایگاهِ خیمه ها و مجالس سوگواری اهل بیت علیهم‌السلام یادآور شدند: عده‌ای تلاش می کنند محرم و عاشورا را از محتوا و اساس و هویت جدا کنند، لذا هیئت‌ها فقط نباید به سینه‌زنی و زنجیرزنی و طبل و علم خلاصه شود و بیان و گفتار و تعلیم آموزه های معرفتی اهل بیت علیهم‌السلام باید در هیئت‌ها مبنای اصلی باشد.

گزارش تصویری مجلس سوگواری صبح عاشورا و مقتل‌خوانی توسط آیت الله یثربی –